GenelWordpress

Wordpress Websitenizi Mobil Uyumlu Hale Getiren 6 Eklenti ile Tanışın

Wordpress web sitenizi mobil uyumlu hale getirebilen birbirinden faydalı 6 Wordpress eklentisini ve Wordpress sitenize katkılarını sizler için inceledim.

Mobilin Önemi?

Mobilin hayatımızdaki inanılmaz yükselişi, beraberinde dijital tabanlı web teknolojilerine olan yaklaşımımızı da değiştirdi. Bunlar arasındaki en önemli örneklerden olan mobil uyumlu web siteleri ve uygulamalar, yeni nesil bir web tasarımı anlayışının ortaya çıkmasına olanak verdi.

İtici gücü kullanıcı deneyimi olan mobil uyumlu web siteleri; optimize mobil arayüz seçenekleriyle kullanıcıların mobil deneyimini zenginleştirmelerine yardımcı olmaktadır. Başta kullanıcı deneyimi ve arama motoru optimizasyonu gibi etkenleri olumlu yönde etkileyen mobil uyumluluk; erişilebilir olma, kullanım işlevselliği gibi işlevsellikler de sağlamaktadır.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nedir?

Mobil uyumlu web siteleri; web sitesinin altyapısı ve tasarımında herhangi bir değişiklik yapılmadan akıllı telefonlara ve tabletlere uyumlu hale getirilmiş sayfalardır. Mobil tarayıcılar, tamamen mevcut web sitelerini tamamen farklı bir erkan formatına çevirmek zorundadırlar. Bu transfer işlememinin gerçekleşmediği durumlarda mobil kullanıcının; web sayfasında hareket etmesi, sekmeler arası geçiş yapması ve içerikleri takip etmesi zorlaşır. Bu noktada da mevcut web sayfası, mobil kullanıcının ihtiyaçlarına nitelikli bir şekilde yanıt verememiş olur. Fakat mobil uyumlu web sitesi, akıllı cihazların ekran formatlarına ve altyapılarına göre optimize edilmiş sayfalar olduğundan; mobil kullanıcılara daha zengin bir web deneyimi vaat ederler. Mobil uyumlu web sitelerinde kullanıcılar; görsel veya metin odaklı içeriklerle akıllı cihaz ekranlarından daha esnek şekilde etkileşim kurarlar. Sayfa boyutları zorlayıcı ekstrem düzeylerde büyüyüp küçülmez. Böylelikle de tüm mobil sayfa; sayfa gezintisi, içerik deneyimi ve paylaşımı gibi tüm seçenekleri de kapsayan kullanıcı deneyimi için idealdirler.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Tasarlanır?

Öncelikli olarak mobil uyumlu web siteleri tasarlayabilmek için Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Tüm web geliştirilmeleri yapılmış, mobil uyumluluk haricinde tam optimize bir sayfaya sahipseniz; basit eklenti ve uygulamayla web sitesini mobil uyumlu hale getirmek mümkündür. Özellikle Wordpress tabanlı web sayfalarında mobil uyumluluk oldukça basit eklentilerle kolaylıkla sağlanabilir. Web sitenizi mobil uyumlu hale getirecek birçok Wordpress eklentisi mevcut. Wordpress kullanıcıların sık sık tercih ettikleri ve memnun kaldıkları eklentiler ise şu şekilde sıralanabilir:

JetPack

JetPack, Wordpress eklentileri arasında oldukça yüksek kullanım hacmine sahip olan bir altyapı. Bu eklenti sayesinde web siteleri oldukça basit optimizasyonlarla mobil uyumlu hale getirilebiliyor. Aynı şekilde CSS ve PHP uygulamaları sayesinde JetPack, kullanıcılarına web sayfalarında tasarımsal optimizasyonlar yapmaları imkanı da veriyor.

WP Touch Mobil Eklenti

Yaklaşık 6 milyon blog ve kullanıcı tarafından tercih edilen WP Touch eklentisi; kullanıcı deneyimi ve tasarıma odaklananlar için en ideal seçeneklerden biri. Mobil bellekleme gibi gelişmiş teknik özellikleri sayesinde web sitenizde sayfa hızı yüksek mobil deneyimler tasarlayabilirsiniz.

WP Super Cache

1 Milyondan fazla kullanıcıya erişmiş olan WP Super Cache, çeşitli teknik kullanım seçenekleri ile web sitenizi en işlevsel şekilde webe adapte etmenizi sağlıyor. Super Cahce eklentisi, WP Touch’da olduğu gibi mobil belleklemeye olanak vererek mobil kullanıcıların daha hızlı web gezintileri yapmalarını sağlıyor.

Obox Mobile

Wordpress kullanıcıları tarafından yoğun ilgi gören bir diğer eklenti de Obox Mobile, kolay kurulum ve kullanım seçenekleri sağlıyor. Farklı sayfa düzeni ve tasarım seçeneklerini de bünyesinde barındıran Obox Mobile, sosyal medya entegrasyonu ve gönderi akışı kontrolü gibi gelişmiş özellikleriyle dikkat çekiyor.

WP Mobile Detector

WP Mobile Detector eklentisi, bir diğer popüler Wordpress eklentilerinden biri. Web sitelerinin mobil ekran ihtiyaçlarına en verimli şekilde yanıt vermesine olanak veren bu eklenti sayesinde; ekran boyutu, tema ve site içerisindeki tüm arayüz birimleri mobil uyumlu hale getiriliyor. Oldukça kolay kuruluma sahip olan WP Mobil Detector; dinamik sayfa tasarlayarak zenginleştirilmiş kullanıcı deneyimi yaratmak isteyenler için en ideal opsiyonlarından biri.

iThemes Mobile

Bir diğer yaygın Wordpress plugin’i de iTheme mobil. Bu eklenti, kullanıcı odaklı web siteleri tasarlamak isteyenlere hitap ediyor. İşlevsel açıdan diğer eklentilerle benzer özelliklere sahip olan iThemes Mobile, kullanıcılarının özelleştirilebilir mobil menüler ve gelişmiş mobil navigasyon altyapısı tasarlayabilmelerine olanak veriyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı