Whiteboard Animasyonun Yükselişi ve Markalar için Önemi

Whiteboard Animasyon

Geleneksel reklamlar ve eski tarz pazarlama stratejileri her zaman elimizin altında bulunacak olsa da, aslında güncel bir dijital bir strateji, ürünlerinizden ve hizmetlerinizden yararlanabilecek tüketicilere ulaşmak için elinizde bulunan teknolojileri ve çevrimiçi kaynakları kullanmakla yakından ilgilidir.

An itibariyle değerlendirildiğinde herhangi bir dijital stratejinin temelinde video ve içerik pazarlama olduğunu görebiliyoruz. Markanızı tanıtmak ve büyütmek için videoları en etkili şekilde kullanmanın yolu “whiteboard” yani beyaz tahta animasyonları ve açıklayıcı videolardan geçiyor.

Markanız için ister içerik pazarlama yapıyor olun, ister sosyal medya hesaplarınızdan düzenli video paylaşımları yapıyor olun, isterseniz de influencer pazarlama gibi yeni trend’lerin rüzgârını arkanıza almış olun, whiteboard animasyon ve video animasyonlu içerik paylaşımları, başarılı ve etkili bir pazarlama stratejisinin vazgeçilmez araçlarından biri olmaya devam edecek.

Video Animasyonlar

Videonun başarısının psikolojideki açıklaması, hareketli görüntüyle sesin bir arada sunulmasının hafızada çok daha etkili bir şekilde yer etmesi, insan zihninde kolay kolay unutulmayan olumlu bir izlenim bırakması. Araştırmalar gösteriyor ki, hareketli ve renkli oluşu sayesinde, sesli ve görsel öğeler bir arada verildiğinde anlatılan konu %75 oranla daha zor unutuluyor.

İçerik ve video pazarlamayla ilgili yapılan çalışmaların sonuçları da aynı şekilde, görsel ve işitsel birlikte algılamanın %60 daha etkili olduğunu da kanıtlıyor. Düzenli ve etkili whiteboard ve video pazarlama süreçleri bir yandan marka sadakatini geliştirip tüketici güveni oluştururken öte yandan hem hedef kitlenizi hem de pazarınızı genişleterek satışlarınızı artırır ve tüketicilere markanızla hizmetleriniz hakkında faydalı bilgiler sunan en kolay ve etkili pazarlama ürünleri arasındadır.

Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama ve videonun geleceği düşünüldüğünde rakamlar bu işin geleceğinin epey parlak olduğunu gösteriyor. İnternet üzerinden üretilen tüm dijital içeriğin büyük bir yüzdesini videolar oluşturuyor. 2017’de, tüm çevrimiçi trafiğin %69’u video içeriklerden oluşuyor. Zamanla değişen tüketici eğilimleri, kullanıcı etkileşimindeki yenilikler ve arama motorları tarafından videoya verilen değerin artması, önemli sebepler arasında geliyor.

Tüketiciler artık video içerikleri diğer içeriklere kıyasla çok daha fazla tercih ediyor ve tüketiyor; ürünler ve hizmetler hakkında birer whiteboard animasyon videosu izlemeyi, sayfa sayfa kullanıcı kılavuzu okumaya tercih ettiğinden on tüketiciden dokuzu bir ürünle ilgili bir video izlemenin, karar verme sürecine etkili olduğunu söylüyor. Yani anlayacağınız içerik pazarlama süreçlerinizden ve dijital stratejilerinizden whiteboard animasyonları ve video içerikleri eksik etmeyeceksiniz.

Tanıtım animasyonları, kim olduğunu, ne yaptığınızı, neyi satışa sunduğunuzu, hizmetlerinizi bir arada, en kısa sürede ve en iyi şekilde anlatırken 2d veya 3d bir ürün animasyonu markanın kendini ifade etmesine ve hedef kitlesinin belli bir bölümüyle duygusal bir bağ kurmasına önayak olabilir.

Piyasa Analizi

Bir whiteboard animasyon yaptırmaya karar verdiyseniz önce bir piyasa analizi yapmalısınız. Sektörünüzdeki diğer markaların ve şirketlerin, rakiplerinizin ne tür pazarlama araçları kullandığını, varsa ürettikleri tanıtım ve açıklama videolarını inceleyin. Bulabildiklerinizi uzunluklarına, tarzlarına, ulaşabiliyorsanız bütçelerine, üretici ekiplerine kadar inceleyip analiz edin. Böylece piyasanızda dönen pazarlamanın genel durumuna hâkim olursunuz ve nasıl bir film hazırlatmanız gerektiğine daha kolay karar verebilirsiniz.

Yaptıracağınız animasyon için çalışmanız gereken tüm uzmanlara ve profesyonellere Bionluk’tan ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken markanızı ve sizi iyi anlayan, aradığınız kaliteyi yaratabilecek freelancer’ları Bionluk’ta arayıp bulmak. Gerisi sizin ve freelancer’ların yaratıcılığının sınırlarına kalmış!

Yukarıdaki blog yazısı bionluk.com sitesinden alınmıştır.