GenelSosyal Medya

Sosyal Medya Uzmanı | Eksiksiz Bir Rehber

Sosyal Medya Uzmanı Görev Tanımı

Herhangi bir alanda uzman, o alanda iyi bir bilgi ve beceriye sahip olan kişidir. Sosyal Medya Uzmanı ise sosyal medya pazarlamasında uzman olan kişidir. Sosyal medya kanalları üzerinden pazarlamanın temel prensibini iyi bilir, farklı sosyal medya araçlarını ve analizlerini anlar. Bir sosyal medya uzmanı, sosyal medya kanalları üzerinden pazarlama hedeflerine nasıl ulaşılacağının ve müşterileri sosyal medyaya ikna edebilecek harika bir mesaj yazmanın bilincindedir.

Sosyal medya, Dijital Pazarlamanın çok önemli bir parçası çünkü marka bilinirliği yaratmak, dijital alanda bunu yapmak için en iyi araç. Facebook, platformunda 2 milyar kullanıcıyı aşmak üzere (neredeyse dünyanın 1/3’ü). Sonra Instagram, Snapchat, Twitter, LinkedIn ve benzeri diğer önemli platformlar var. Ve tüm bu platformlar büyüyor. Bu, markaların hedef müşterilerine ulaşması için sosyal medyanın giderek daha fazla önem kazandığı anlamına geliyor. Bu ortamı kullanmaya duyulan ihtiyaç arttıkça, bu işi yapmak için gereken sosyal medya pazarlama uzmanlarının sayısı da artıyor.

Nasıl Sosyal Medya Uzmanı Olunur?

Kısaca, sosyal medya uzmanı olma konusunda en temel şeylerden biri Pratik Deneyimdir. Elbette teorik bilgi de önemlidir ancak pratik, sosyal medya pazarlamacılığına ustalık kazandıracak teknikleri ve ustalığı kazanmak için gereklidir. Bunun dışında, dijital pazarlama sertifikaları da işin ilk aşamalarında çok yardımcı olabilir, ancak işin içine girdiğinizde, önemli olan pratik deneyiminiz ve performansınız olacaktır.

Sosyal Medya Uzmanı Olmanın Teoriği

Sosyal medya pazarlaması hakkında teorik bilgi geliştirmek için, en iyi yollardan biri, saygın bloglarda birçok yazı ve nasıl yapılacağına dair kılavuzları okumaktır.

Üçüncü taraf bloglarından ayrı olarak, bir sosyal medya pazarlama uzmanı olmayı öğrenmenin çok yararlı bir başka kaynağı da Facebook, Twitter, LinkedIn ve diğerleri gibi sosyal medya kanallarının sahip olduğu blogları takip etmektir. Bu yararlı ve birinci kanal blogları şuraya bırakalım:

Sosyal Medya Uzmanı Olmanın Pratiği

Sosyal medya pazarlamasında pratik deneyim şu yollarla edinilebilir:

1.) Profesyonel Eğitim

Dijital pazarlamada eğitmen liderliğinde eğitim kursları veren birçok şirket ve platform var. Profesyonel bir eğitim kurumundan eğitim almanın faydası, kişinin öğrenmeyi hızlı ve düzenli bir şekilde yapmasıdır. Bu eğitimler ile kişi hedef kitlenin belirlenmesi, kampanyaların oluşturulması, sosyal medya reklamlarının oluşturulması, sonuçların ölçülmesi vb. gibi farklı sosyal medya pazarlama alıştırmalarının pratik deneyimini edinir. Ayrıca öğrenmeye ek olarak, bir de sertifika alır.

2.) Çevrimiçi Kurslar

Pratik bir deneyim edinmenin diğer bir yolu, Facebook ve Google tarafından sunulan sertifikasyon programlarından geçmek. Her ne kadar Google’ın sertifikaları kendi başlarına sosyal medyanın altına girmese de, yine de bir adayın iş bulma şansını arttırıyor.

Facebook tarafından sunulan tüm farklı kurslara ve sertifikalara Facebook Blueprint sayfasında erişilebilir.

3.) İş Hayatı Deneyimi

Hiç bir şey, bir marka için sosyal medya pazarlama kampanyaları yürütmenin gerçek deneyimini yenemez. Bazı dijital pazarlama ajanslarında veya bazı markalarda sosyal medya işleri alabilirsiniz. Bugünlerde hemen hemen her şirket, dijital pazarlamaya ve özellikle sosyal medya pazarlamasına büyük ölçüde yatırım yapıyor. Şirketlerin marka bilinirliği için bu konu artık zorunlu hale gelmiştir. Bu yüzden bu işi yapmak için bir sosyal medya uzmanı veya dijital pazarlama uzmanı tutuyorlar. Nasıl bir sosyal medya uzmanı olmak istediğinizi bilmek istiyorsanız, cevap budur, başarılı kampanyaları yürütmek ve markanın sosyal medya kullanarak istediği sonuçlara ve hedeflere ulaşmak!

İpucu

Böylece, istediğiniz işi aldığınızda, tüm enerjinizi sosyal medya planlarını oluşturmaya ve aynısını uygulamaya koymaya adayın! Yeni ve daha iyi teknikleri öğrenmek için işvereninizin çerçevesi dahilinde elinizden geldiğince deneyin. Ayrıca, sosyal medya alanındaki en son gelişmelerden haberdar olarak öğrenmeye devam edin. En önemlisi, sonuçları ölçmek. Ne yaptığınızı, neden yaptığınızı ve aynı sonuçlardan elde ettiğiniz farklı sonuçları daima takip edin. Bir profesyonel olarak gelişiyor musunuz? Markanızın / müşterinizin büyümesine yardım ediyor musunuz? Bu soruları sormayı asla ihmal etmeyin!

Sonuç

Bu yazıdaki ipuçlarının nasıl bir sosyal medya pazarlama uzmanı olacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağından eminim. Şirketler artık sosyal medya uzmanı pozisyonunda insanları işe alıyor ve bu ipuçları işe alınmanıza yardımcı olacak.

Diğer Blog Yazılarım İçin Lütfen Tıklayınız!

Ahmet Karadağ Kimdir?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı