Markalaşmada Logonun Önemi

Dünyanın en ünlü işlerinden bazılarını düşündüğünüzde Nike, Google veya Amazon gibi dünyanın en büyük markaları aklınıza geldiğinde ilk olarak ne düşünürsünüz? Muhtemelen gördüğümüz yerde anında tanıyabildiğimiz dünyaca ünlü logoları gözünüzün önüne gelir. Freelancer çalışan veya küçük ölçekli bir işletmeniz olsa bile, o markanın mutlaka bir logo ihtiyacı vardır. Logosu markanızı rakiplerinden ayırmanın en öncelikli yoludur. Gelin birlikte logoların neden işletmelerin zorunlu bir parçası olduğuna dair sebeplerden bazılarına birlikte bir göz atalım.

Dikkat çekmek

Sektörünüz ister web tasarımı ister yazı veya çeviri isterse yazılım, denetim, ya da raporlama olsun, internet piyasasıyla da birlikte pazarın boyu oldukça büyük ve rakiplerin sayısı giderek çoğalıyor. Böyle bir rekabet ortamında nasıl fark yaratarak öne çıkabilirsiniz? Cevabı basit: Potansiyel müşterilere ve hedef kitlenize beklentilerinizi aktaran etkili bir marka logosu tasarlayarak ya da tasarlatarak.

İlk izlenim

Şöyle düşünün; ikinci bir kere ilk izlenim yaratma şansınız olmayacak. Bu sebeple ilk izleniminiz olabildiğince etkili olmalıdır. İyi düşünülerek, planlanarak, arkasına sağlam fikirler oturtarak tasarlanmış bir logo bu işi kolay ve sorunsuz bir şekilde çözmenin yoludur. Bir internet raporuna göre markalar için hedef kitlelerine ve hatta tüm dünyaya verilen ilk izlenimin değişmesi oldukça zor… Markanızın bir logosu yoksa potansiyel müşterinin ilk izlenimi vasat olma riski taşır ancak markanızın benzersiz satış tekliflerinizi ya da marka olarak sunduğunuz çözümleri doğrudan iletebilen iyi tasarlanmış bir logoya sahipseniz, daha fazla fırsat yaratarak muazzam bir ilk izlenim yaratabilirsiniz.

 

Hatırlanmak

İnsanlar görsel olarak algıladıkları bilgileri yazılı bilgilerden daha kolay hatırlarlar. İngiltere Doğu Anglia Üniversitesi’nde marka profesörü olarak ders veren Robert Jones’a göre insanların bakmak, görmek ve anımsamak için bir imaja ihtiyacı vardır. Diyelim ki hukuksal danışmanlık hizmeti veriyorsunuz. Yaptığınız işte ne kadar iyi olursanız olun bir logonuz yoksa o karışıklıkta ve rekabet ortamında kaybolabilirsiniz. Öte yandan, markanızın verdiğiniz hizmeti anımsatan basit ve doğrudan bir logoyla tanınıyorsanız, hem ilk izlenimle hem de zamanla müşterilerinizde güven ve itibar yaratırsınız.

Yukarıdaki blog yazısı bionluk.com sitesinden alınmıştır.