Markalaşmada Alan Adının Önemi

Dünyada da ülkemizde de sadece zevk için veya kısa yoldan para kazanmak için alan adları alıp satan pek çok insan olduğunu biliyoruz. İyi bir alan adı ya da internet sayfası adı, bir markayı yükseltebilir de düşürebilir de… Siz markanız veya firmanız için doğru alan adına sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Herhangi tür bir işletme kurulurken, markayla aynı ya da benzer bir isimde, kullanılabilen bir URL belirlemek zamanımızda artık öncelikli bir şart haline geldi. Yalnız zaman zaman burada bir sorun yaşanabiliyor çünkü markayla birebir örtüşen alan adları alınmış olabiliyor ve o alan adı olmadan markanın dijital âlemde varlık gösterebilmesi zor görünüyor. Bu noktada da alan adı alınmış markanın adına sahip olabilmek için alan adı alıp satan insanlardan yardım almak gerekebiliyor.

Doğru Alan Adı, Etkili SEO

Bir marka için günümüzde en uygun alan adı tabii ki markanın adıyla birebir ve .com uzantılı bir alan adı olacaktır. Bu seçenek halen markalar bir numaralı maksat olmaya devam ediyor. Örtüşen bir alan adı almak aynı zamanda, rekabet için artık etkili araçlardan biri haline gelmiş olan SEO çalışmalarını da etkileyecektir. URL’nizin SEO denizinde kaybolmaması için yazılması kolay olması da oldukça önemli.

Akılda Kalıcılık

Google, Apple, Nike, Red Bull, Burger King gibi pek çok markanın hepsinin ortak yanı marka adlarının sadeliği. Sadece tek bir kelime. Vurucu ve akılda kalıcı. Netliği ve kısalığı dışında marka adınızın içinde geçtiği anahtar kelimeler, SEO dâhil olmak üzere birçok yönden etkilidir. Ancak güçlü bir alan adı oluşturmak için en önemli sebep, alan adınızın markanızın bel kemiği haline gelmesidir. Kullanıcıların sizi nasıl bulacakları ve sizinle nasıl iletişime ve etkileşime gireceklerini alan adınızın kolay anımsanması ve kalitesi belirleyecektir. Sosyal medya ve arama motorları aracılığıyla kolaylıkla bulunmanız işinizi parlatacak etkenlerden biri olabilir.