GenelSosyal Medya

Instagram’dan Satış Yapmak

Instagram’dan satış yapmak çok merak edilen bir konudur ve rekabet ortamında Instagram mükemmel bir pazarlama kanalıdır. Bu nedenle, hesaplarınıza kısa bir bakış attığınızda bile birçok büyük marka karşınıza çıkacaktır.

Eşsiz fotoğraf paylaşım platformu olan Instagram markalara, görünürlük kazanmak ve müşterileriyle diyalog kurmak için eşsiz fırsatlar sunuyor.

İşletmenizle Instagram’dan satış yapmak için zaten elinizden geleni yapıyor olabilirsiniz. İşte Instagram’daki satışlarınızı artırmanın ve içeriğinizi optimize etmenin en kolay (ve en etkili) yolları;

Instagram’dan Satış Yapmak

1: Sadece Çarpıcı Görseller Kullanın


İdeal olarak, resimleriniz yaratıcı ve dikkat çekici olmalı ve tanıtmak istediğiniz ürünleri uygun şekilde vurgulamalısınız. Müşterileriniz profilinize girdiğinde, markanızı hemen tanıyabilmelidir.

Instagram’da yayınladığınız her görüntünün, otantik marka hissini vermek için genel marka ve işletme stratejinizle eşleştiğinden emin olun. Eğer markalamanız şık ve minimalist ise, Instagram’da şık ve minimalist olmalıdır.

Estetik bir seçim yapın ve ona bağlı kalın. Tutarlılık başarının en önemli anahtarıdır.

Orijinal görüntüler her zaman en iyisi olsa da, bazen stok görüntüleri hesabınıza biraz çeşitlilik eklemenize yardımcı olabilir. Şaşırtıcı yüksek kaliteli fotoğraflar elde edebileceğiniz çok sayıda telif ücretsiz görsel web sitesi var. Daha da iyisi, Canva ve Crello gibi web araçları indirim, hediye veya çekilişlerin tanıtımı için özel görüntüler oluşturmanıza izin verir.

Unutmayın, markanızın çevrimiçi olarak temsil edilmesi, müşterilerinizin onunla yaşadığı ilk deneyim olabilir, bu yüzden mükemmel olduğunuzdan emin olun.

2: Instagram Reklamlarına Yatırım Yapın

İnstagram’dan satış yapmak için reklam vermek, yeni ve hedefli bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilir. Özellikle markanız veya işiniz oldukça yeni ise, değerli bir yatırımdır.

Instagram reklamlarınızı, ürünlerinizle ilgilenmesi en muhtemel müşterilere ulaşacak şekilde planlayabilirsiniz. Bu tam olarak InflowStyle’in Instagram reklamlarıyla yaptığı şeydi.

Güncel modanın aktif giyim markası, Amerika’da 25-34 yaş arası kadınları hedef alan Instagram’da bir reklam kampanyası başlattı. InflowStyle’ın reklamları, açık tonlarda yaşam tarzı fotoğrafları ve kullanıcıları web sitelerinde bir ürün veya kategori sayfasına götüren ‘Şimdi Alışveriş Yap’ düğmesi içeriyordu.

instagram'dan satış yapmak

Bu kampanya sırasında, InflowStyle satışlarda beş kat artış kaydetti. Dönüşüm başına maliyeti de % 80 oranında azalırken, reklamlara geri dönüşleri altı kat arttı.

Bundan öğrenilmesi gereken ders, Instagram’da başarılı bir strateji bulmak işiniz için bir katalizör olabilir. Uzun süredir Instagram pazarlamacılığı ile ilgili mesele, yayınınıza tıklanabilir bağlantılar koyamayacağınız idi, bu nedenle markaların hayranlarını kendi biyografilerindeki bağlantıya yönlendirmeleri ve sürekli olarak bu bağlantıyı güncellemeleri gerekiyordu.

Ancak şimdi, web sitenize linkleri Instagram yayınlarına ekleyebilirsiniz. Tabi eğer reklam veriyorsanız.

Instagram artık işlerini bir adım öteye götürmek ve sorunsuz bir müşteri ödeme deneyimi sağlamak için ürün etiketleme sunmak için Shopify ile de ortaklık kuruyor.

3: Instagram Yeniden Pazarlama Kampanyaları Yayınlayın

Yeniden pazarlamayı(retargeting), özellikle sitenize gelen ama bir satın alma işlemi yapmadan ayrılan web sitesi ziyaretçilerini hedefleyen reklam türüdür. 2016’da, Instagram’ın Instagram’daki reklam teknolojisini geliştirmeden önce, Facebook’ta 2015 yılında piyasaya sürüldü.

Instagram tarafından açıklandığı gibi:

“Instagram’daki dinamik reklamlar, doğru ürünleri doğru zamanda doğru kişiye tanıtmanıza olanak tanır. Birisi web sitenizi veya mobil uygulamanızı ziyaret ettiğinde, daha sonra Instagram’a baktığında, sitenize veya uygulamanıza göz attıklarından birden fazla, alakalı ürün içeren bir reklam sunulur. ”

Yeniden hedefleme yaparken belirli bir ürüne odaklanabilir veya müşterilerin doğru yönde yönlendirilmesine yardımcı olmak için benzer öğeleri vurgulamak için carousel reklam biçimini kullanabilirsiniz.

Başlamak için, sadece Facebook Pixel’i indirin ve tüm ürün kataloğunuzu Business Manager’a yükleyin. Reklamlar, sitenizde görüntülenen ürünlere ve yüklenen ürün resimlerine göre otomatik olarak tetiklenir ve Facebook’un sistemi, reklamlarınızı nasıl kategorize ettiğinize bağlı olarak en alakalı içeriği belirler.

4: Influencer Bağlantılarınız Kuvvetli Olsun

Influencerlar, daha önce kurulmuş bir kitleye sahip olan Instagram kişilikleridir. Onların takipçileri, satın alma önerileri için onlara bakıyor, bu nedenle markaların ürünlerini tanıtmak için Influencerlara yönelmeleri aslında çok akıllıca bir hareket.

Görsel bir platform olarak Instagram, hedef kitlenizi Influencerların yardımı ile çekmek için mükemmel bir yol sunar. İyi bir Instagram Influencer pazarlama stratejisi, daha yüksek getiri / dönüşüm getiren daha yüksek trafik ve daha fazla etkileşim elde etmenize yardımcı olabilir.

Etkileyici içeriğin ürettiği satış sayısını artırmak için Influencerlara bir indirim kodu veya promosyon bağlantısı sağlayın. Ürünlerinizi tanıtmak için birden fazla Influencer kullanmak istiyorsanız, her birine ayrı ayrı kodlar veya bağlantılar atayarak bireysel dönüşümlerini takip edebilirsiniz.

Instagram’da Influencer pazarlama aynı zamanda arama motorunuzun sıralamasını yükseltmek için de harika bir yoldur çünkü kelimenin tam anlamıyla markanız hakkında konuşan daha fazla insan olur. Araştırmalar, ödemeli reklamlara kıyasla, ağızdan ağıza reklam yoluyla üretilen müşterilerin% 37 daha yüksek tutma oranına sahip olduğunu ortaya koymuştur.

5: Ürünlerinizi Aksiyon Halinde Gösterin

Ürünlerinizin yüksek kaliteli görüntüleri insanların dikkatini çekse de, satışları tek başına yürütmek için her zaman yeterli olmayabilir.

Instagram içeriğinizin gerçek bir etkisi olması için ürünlerinizi gerçekten kullanmanın deneyimini gösterin. Ürünlerinizi çalışırken gösteren fotoğrafları ve videoları kullanarak Instagram içeriğinizle ilgili bir hikaye anlatın.

Örneğin, belirli bir malzemeyi satıyorsanız, malzemeyle yapılan yemeklerin resimlerini gönderebilirsiniz. Tarifi başlığa dahil edin ve belki de yemeğin tadını çıkarmak için mükemmel olan zamanı tarif edin.

Alternatif olarak, kıyafet satıyorsanız, elbiseleri giyen insanlara farklı bağlamlarda gösterebilirsiniz. Elbise giyme deneyimini açıklayan veya kumaşın dokusunu uyandıran bir başlık ekleyin.

İnsanların kendilerini sevme ve keyif alma yollarını göstererek ve onların da nasıl kullandıklarını ve neşe duyabileceklerini anlamalarına yardımcı olarak ürünlerinize aksiyon katın.

6: Influencer Pazarlamasında İncelikli Olun

Tüketiciler açıkça müşteri olmayı sevmiyor. Dolayısıyla, ürününüzü tanıtmak için bir Influencer kullanıyor olsanız bile, içeriğin fazla satışa yönelik olmaması gerekir. Bu ilginç ve çekici olmalı, ancak Influencerın normal içeriği ile uyumlu olması gerektiği anlamına gelir.

Aksi takdirde, içerik aşırı derecede promosyon ve samimiyetsiz görünebilir ve bu da Influencerın takipçilerinin markanız hakkında neler hissettiğini olumsuz yönde etkileyebilir.

  • belirli bir mesajı iletmek
  • maruziyet ve farkındalığı artırmak
  • içerik pazarlama faaliyetlerinizi destekleyin
  • web sitenize trafik çekmek ve daha fazla satış üretmek
  • Yukarıdakilerin hepsi?

Amacınız ne olursa olsun, amacınız hiçbir zaman bariz bir marka zorunluluğu gibi görünen bir şey yayınlamayacak bir Influencer elde etmek olmalıdır.

Yalnızca markanıza uyan Influencerları dikkate alın.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, ağızdan ağıza reklamın bir başka şeklidir. Mevcut müşterileriniz, ürününüzü sergileyen içerik oluşturmanıza yardımcı olur. Bu da ürün veya hizmetinizi yeni müşterilere veya takipçilerine tanıtmanıza yardımcı olur.

Daha kolay ne olabilir ki?

Bununla birlikte, bazı müşteriler teşvik edilmeksizin ürününüzle ilgili görüntüleri kolayca paylaşmayabilir. Onları cesaretlendirmek için, ürününüzü veya etiketinizi içeren fotoğraflar yayınlarsa bir şey kazanma şansı gibi bir ödül veya teşvik sunmanız gerekecektir.

Örneğin, resmi Instagram hesabınızda yer alma şansı ya da ücretsiz ürün veya hediye kartları kazanma şansı sunabilirsiniz. Çabalarınızın etkinliğini izlemenize yardımcı olmak için bu markalı etiketi kullanmaya teşvik ettiğinizden emin olun.

Mevcut müşterilerinizi kutlayın. Sizden satın alma konusunda hala şüpheleri olan potansiyel müşteriler için onlardan gelen içeriği bir tür yaşayan sosyal kanıt olarak düşünün.

Bonus olarak, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe sahip olmak, müşterilerinize ne kadar değer verdiğinizi göstermenin mükemmel bir yoludur.

8: Influencerlardan Dürüst Yorumlar İsteyin

İnsanlar Influencerlara güvenir çünkü günlük tüketici gibilerdir. Bu yüzden fikir ve önerileri, ürününüzü destekleyen rastgele bir ünlününkinden daha gerçek görünür.

Influencerlarla çalışan markalar bunu hedef kitlelerinin güvenini almak istedikleri için yaparlar.

Bunu yapmanın iyi bir yolu, ürünlerinizden bazı olumsuz yönler bulsalar bile, Influencerlardan incelemelerinde dürüst olmalarını istemek. Etkileyici, hoşlanmadığı bazı özellikleri dürüst bir şekilde paylaştığında, diğer özellikler hakkındaki olumlu geri bildirimleri daha orijinal görünmektedir.

Müşteriler, her ürünün bazı artıları ve eksileri olduğunu biliyor. Bu nedenle, Influencer hedef kitlenizin güvenini kazanmanıza yardımcı olmak için “olumlu-olumsuz tüm yorumları” göndermeye davet edin.

9: Esprili ve Cana Yakın Olun

Mizah bir izleyici çekmek için uzun bir yol kat ediyor. instagram’dan satış yapmak için, esprili püf noktaları ve tatlı mizahı Instagram gönderilerinize uygulamaya çalışın. Amaç, insanların markanıza ilişkin algılarını iyileştirmektir. Zaten marka algısının ne kadar pozitif satışları etkileyebileceğini biliyorsunuzdur!

Marka olarak ayrıca, esprili başlıkları olan kullanıcı fotoğraflarını yayınlayın.

10: Teklifler, İndirimler veya Hediyeler Sunun

İndirim veya hediye teklifleri, instagram’dan satış yapmak için en etkili yollarından biridir. Ürünlerinizi tanıtmak ve satışları artırmak için uygun maliyetli bir yöntemdir.

Bu yöntemle, müşterileriniz teklifle ilgili haberlerini arkadaşlarıyla paylaştığı için ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili farkındalığı da artırabilirsiniz.

Bu, katılım oranınızı artırır. Instagram takipçileriniz içeriğinizle bir şekilde etkileşimde bulunduktan sonra, onları onaylayabilir ve onlara bir indirim sunabilirsiniz.

Hediye veya indirimler teklif ettiğinizde, doğal olarak potansiyel müşterileri cezbeder ve onları ürün veya hizmetlerinizi satın almaya teşvik edersiniz. Müşterileriniz ürünlerinizi veya hizmetlerinizi seviyorsa, markanız hakkında konuşmaktan çekinmezler. Bu kadar sadık müşterileri ödüllendirmek için onlara VIP indirimi ya da ödül programınızın en üst kademesine üyelik gibi cazip teklifler verebilirsiniz.

11: Instagram Hikayelerini Kullanın

Instagram, sadık takipçilerinizle video ve görüntü gönderebileceğiniz ve paylaşabileceğiniz Instagram Hikayeleri özelliğini yayınladı. Markalar, satışlarını artırmak için bu özellikten gerçekten yararlanabilirler.

Ama nasıl etkili bir şekilde kullanabilirsiniz?

İşte size etkili ve etkili Instagram Hikayeleri oluşturmanıza yardımcı olacak birkaç öneri. Doğru uygulandığında, bu ipuçları satışlarınızı önemli ölçüde artırabilir:

Elleriniz titriyorsa, bir tripod alın. Bir tripod, video kaydederken ve fotoğraf çekerken akıllı telefonunuzu veya kameranızı sabit tutar.
Markanın öyküsünü yakalayın ve paylaşın ve Instagram Hikayelerinizde takipçilerinizle yolculuk edin.
Bir video oluşturmak ve hikayelerinizde paylaşmak için ürün resimlerinizi kullanın. Doğal aydınlatma kullandığınızdan emin olun.
Ürün veya hizmetlerinizi kullanarak müşterilerinizin deneyimlerini yakalayın ve paylaşın.
Ürününüz veya hizmetlerinizle ilgili bazı kamera arkası çekimlerini ve videolarını çekin ve bunları Hikayelerinize ekleyin.

12: Hashtag Kullanımını Asla Unutmayın

Müşterileri çekmek ve satışlarınızı daha da artırmak için, hizmetleriniz veya ürünlerinizle ilgili hashtagleri kullanabilirsiniz. Doğru etiketleme kombinasyonunu kullandığınızda, hedef tüketicilerinizin sizi bulması kolaylaşır. Bu yöntem markanızın bilincini artıracaktır.

Ancak, etkili hashtaglerin doğru karışımını bulmak, göründüğü kadar kolay değildir. Zamanınızı ve çabanızı kapsamlı araştırmalara yatırmanız gerekir. Instagram yayınlarınızda benzersiz ve genel hashtaglerin dengeli bir kombinasyonunu kullandığınızdan emin olun.

Hangisinin sizin için en uygun olduğunu görmek için farklı kombinasyonları deneyin. Ayrıca, bir Influencer ile çalışıyorsanız, aynı karma etiketleri kullanmalarını isteyin.

13: Hızlı ve Satışlı Odaklı Paylaşımlardan Kaçının

Instagram’ın satış ve alım amaçlı bir platform olmadığını aklınızda bulundurmalısınız. İnsanlar markalardan satın almak için değil, sanal olarak sosyalleşmek için oradalar. Bu yüzden fazla saldırgan olmayan ya da satış amaçlamayan göndermelisiniz.

Ürünlerinizi instagram’dan satış yapmak istiyorsanız, bunu yaratıcı bir şekilde yapmanız gerekir. Bu, potansiyel müşterilere değerli ve ilgi çekici bir içerik sunmanız gerektiği anlamına gelir.

Bunu yapmak için, gerçek hayattan ilham alan resimler gönderebilir veya ürününüzü kullanarak müşterilerin resimlerini paylaşabilirsiniz. Ayrıca, ürünlerinizi içeren ipuçları veya tariflerle fotoğraf ve video da gönderebilirsiniz.

Sonuç olarak

Sosyal medya sürekli evrim geçiriyor ve Instagram’dan satış yapmak kolay değil. Yukarıdaki ipuçları, size instagram’dan satış yapmak ile ilgili bazı fikirler veriyor.

Gördüğünüz gibi, İnfluencerlar pazarlama çabalarınızda çok büyük bir fark yaratabilir ve hayranlarıyla etkileşimde bulunmak ve harika fotoğraf ve videoları paylaşmak için daha da fazla fırsat sağlayabilir.

Aylık 600 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Instagram, markalara harika sonuçlar veriyor. İnsanların tutkularını satın almalara dönüştürdüğü bir yer.

Diğer Blog Yazılarım İçin Lütfen Tıklayınız!

Ahmet Karadağ Kimdir?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı