İçerik Pazarlama İpuçları

Bir marka, internet girişimi ya da internet sayfası ve sosyal medya hesabı aktif olarak kullanılan herhangi bir işletme sahibi misiniz? Günümüzde içerik pazarlama işine ne kadar erken başlarsanız – hâlâ başlamadıysanız tabii – o kadar erken yol alır ve bu konuda uzmanlaşırsınız.

İçerik pazarlama sürecini uzun vadeli bir strateji olarak da düşünebilirsiniz, herhangi süreli kampanyalarda başvurduğunuz ve sonuç aldığınız bir araç olarak da; ancak yatırımınıza ne kadar erken başlarsanız o kadar çabuk faydaları görmeye başlarsınız.

İçerik pazarlamanın faydalarına bakmak gerekirse, öncelikle trafik çekmek için güncel anlamda birebir ve neredeyse rakipsiz olduğunu söylemeliyiz. Ardından kullanıcılarınıza daha fazla okuma, beğenme, beğendirme, paylaşma ve nihayetinde de tabii ki satın alma eylemine geçmeleri için, internet üstünden şu anda yapabileceğiniz en verimli girişimlerden biri olacaktır. Merak uyandırıcı içerik pazarlamanın trend odaklı olmasından mütevellit önce popüler sonra da viral olan videoların sonucunda video içerikleri üreten markaların uçuşa geçmesi şaşırtıcı bir durum değil artık.

Takımını Kur

Mümkün olan en iyi içerik pazarlama ekibini bir araya getirmek için, markanızın büyüklüğüne, kaynaklarınıza, hatta hedeflerinize bağlı olarak hareket etmelisiniz. Örneğin yalnız çalışıyorsanız ekiple birlikte her şeyden siz sorumlu olacaksınız… İşletmenizin veya içeriklerinizin sayısı arttıkça, ekibinize destekleyici freelancer’lar eklemeyi düşünebilirsiniz tabii…

Piyasanı Tanı

İçerik pazarlama yalnızca sezgiyle yapılamaz. İster anahtar kelime araştırması olsun ister kitle araştırması veya analizi yapıyor olun, rakiplerinizin durumundan haberdar olmak ve onların ne türlerde, ne hacimlerde ve hangi periyodlarda çalışmalar yaptıklarını inceleyip ona değerlendirerek strateji kurgulamak sizi onların bir adım önüne taşıyacaktır. Bu işe internet üzerinden kullanılabilen ücretsiz piyaza / pazar araştırması araçlarıyla başlayabilirsiniz.

Kişiselleştir

Yeni teknolojiler, kullanıcı davranışlarına dayalı ve dinamik olarak içerik üretmeye imkân veriyor. Haber bültenlerinden e-postalara, sosyal medya içeriklerinden video içeriklere kadar her şey, kişiselleştirilebiliyor ve kişiselleştirme – diğer anlamıyla özelleştirme yani kitleye göre içerik üretme, özel tonlar kullanarak seslenme, sektör jargonundan konuşma vb… – içerik pazarlama alanında altı kat daha fazla etkileşim yaratıyor ve ilgi çekiyor. Buna rağmen bilmeniz gereken istatistik, markaların %70’inin bu bilgiye rağmen özelleştirme veya kişiselleştirme işine pek eğilmediği gerçeğidir.

Blog’landıramadıklarımızdan mısınız?

Arama motoru dostu, anahtar kelime odaklı, SEO optimizasyonu yapılmış ve kolay paylaşılan ve öteki yöntemlere göre daha ekonomik bir alan olan blog artık neredeyse bir markanın alan adı kadar önemli ve şart bir araç haline geldi. Blog’u olmayan markaların garipsendiği ve dışlandığı bir zamandayız. Kısacası şayet marka, hizmet, internet girişimi, e-ticaret sitesi ya da internette iş yapan herhangi bir işletmenin artık içerik pazarlama olmadan yükselmesi, parlaması, fark yaratması ve hedef kitlesiyle uzun vadeli bir güven bağı kurabilmesi neredeyse imkânsızlaştı. Henüz içerik pazarlama alanında hiçbir şey yapmadıysanız, yeni başladıysanız veya gelişmek istiyorsanız sizi Bionluk’un freelancer bölümüne davet edelim. İçerik pazarlama, video ve metin içerik üretimi için hazır bekleyen ve belli bir deneyim kazanmış bir freelancer kitlesine ev sahipliği yapıyoruz. Sizi de içerik pazarlamanın heyecan verici dinamik dünyasına bekliyoruz!

Yukarıdaki blog yazısı bionluk.com sitesinden alınmıştır.