GenelWordpress

Gutenberg’ten Kaçış! Wordpress Klasik Editör

WordPress (Klasik Editör) kullanıcılarının çoğu, şu anda WordPress 5.0’da varsayılan olarak gelen editör Gutenberg için hazır değil. WordPress 5.0, 6 Aralık 2018’de piyasaya sürüldü.

Yanlış anlamayın, Gutenberg için heyecanlıyım ve uzun vadede bunun CMS üzerinde bir bütün olarak çok olumlu bir etkisi olabileceğini düşünüyorum. Wordpress kullanıcılarına hemen şimdi denemelerini ve aşamalı bir ortamda test etmelerini tavsiye ediyorum. Sitenize bağlı olarak, hiç sorun yaşamayabilirsiniz. Aslında, çoğu kullanıcı yeni editöre hasta olmuş durumda. Ancak, henüz hazır olmayan birçok kullanıcı olduğu göz ardı edilemez.

Geliştiriciler hala eklentilerini, temalarını ve sayfa oluşturucularını test ediyor ve güncelliyor (ya da daha kötüsü, daha başlamadı). Bu nedenle, her şeyi doğru bir şekilde test etmek için zamanınız oluncaya kadar Gutenberg WordPress editörünü devre dışı bırakmanız gerekebilir. Belki de daha kararlı bir sürüm için beklemek istersiniz. Hatta bence, bu sürüm çok aceleci bir şekilde yayınlanmış gibi duruyor.

Gutenberg WordPress Düzenleyicisi’ni Devre Dışı Bırakma

Gutenberg WordPress editörü, WordPress 5.0 sürümünde varsayılan olarak gelmektedir. Ancak bu, WordPress 5.0’a güncelleme yapabileceğiniz anlamına gelmez. Bu sadece yeni düzenleyici işlevini devre dışı bırakmak ve eskisini korumak isteyebileceğiniz anlamına gelir. Aşağıda Gutenberg editörünü, günlük iş akışınızı kesmeyecek şekilde devre dışı bırakmak için birkaç kolay seçenek bulabilirsiniz. Daha sonra WordPress’i eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.
Bu çözümlerin büyük olasılıkla uzun vadeli bir çözüm olmayacağına dikkat etmelisiniz. WordPress, Gutenberg editörünü zorluyor ve muhtemelen bir noktada benimsemeniz gerekecek. WordPress ekibi, Klasik Editör eklentisinin yalnızca 31 Aralık 2021 tarihine kadar resmen destekleneceğini söyledi.

Seçenek 1 – Klasik Editör WordPress Eklentisini Kurun
Seçenek 2 – Gutenberg WordPress Eklentisini Devre Dışı Bırakın
Seçenek 3 – Kodlu Gutenberg Düzenleyiciyi Devre Dışı Bırakın

Seçenek 1 – Klasik Editör WordPress Eklentisini Kurun

Klasik Editör WordPress eklentisi yeni bir eklenti değildir, alıştığınız önceki WordPress editörünü geri yükler. WordPress Katkıda bulunanlar tarafından oluşturulmuştur ve WordPress Çekirdek ekibi tarafından eski editörü tutmanın güncel yolu olarak onaylanmıştır. Yeni Gutenberg blok editörüyle ilgili sorun yaşıyorsanız, şimdilik yol budur.

Classic Editor eklentisi şu anda 5 üzerinden 5 yıldızlı bir derecelendirme ile 600.000’den fazla etkin yüklemeye sahip.

WordPress Eklentiler panelinden indirebilir veya “Eklentiler → Yeni Ekle” altında WordPress panonuzda “klasik editör” araması yapabilirsiniz. Ardından “Şimdi Kur” düğmesine tıklayın ve eklentiyi etkinleştirin.

Eklentinin “Ayarlar → Yazma” altında seçebileceğiniz birkaç farklı modu vardır;

  • Editörün tüm kullanıcılar için Klasik Düzenleyiciye (Varsayılan) veya Gutenberg blok düzenleyiciye ayarlanması.
  • Kullanıcıların editör değiştirmesine izin ver. Klasik Editör ile Gutenberg blok editörü arasında geçiş yapmayı etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Seçenek 2 – Gutenberg WordPress Eklentisini Devre Dışı Bırakın

Klasik Editör eklentisi eski editörü geri yüklemek için önerilen resmi eklenti olsa da, Gutenberg WordPress eklentisini de devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Aslında aynı şeyi yapar, ancak yine de çok hafif olması onu ön planda tutmaktadır.

Bunu, WordPress Eklentiler panelinden indirebilir veya “Eklentiler → Yeni Ekle” altında WordPress panonuzda “gutenberg” i arayabilirsiniz. Ardından “Şimdi Kur” düğmesine tıklayın ve eklentiyi etkinleştirin.

Bu eklentiyle ilgili güzel bir şey, tüm ayarların “Ayarlar → Gutenberg’i Devre Dışı Bırak” menüsünde kendi menüsünde bulunmasıdır. Varsayılan Yazma ekranına seçenek eklemez.

Seçenek 3 – Gutenberg’i Kodla Devre Dışı Bırakın

Ayrıca Gutenberg Editör’ü kodla da devre dışı bırakabilirsiniz. Aşağıdakileri functions.php dosyasına ekleyin.

add_filter('use_block_editor_for_post', '__return_false');

Dikkatli olun, eğer dikkatli değilseniz bu dosyayı düzenlemek sitenizi bozabilir. Kod düzenleme konusunda tecrübeli değilseniz, ücretsiz Kod Parçacıkları eklentisini yüklemenizi öneririz. Kod Parçacıkları, sitenize kod pasajları eklemenin kolay, temiz ve basit bir yoludur. Temanızın functions.php dosyasına özel snippet ekleme gereksinimini ortadan kaldırır.

Eklentiyi kurduktan ve etkinleştirdikten sonra, WordPress panonuzdaki “Parçacıklar → Yeni ekle” ye gidin. Yukarıda verdiğim kodu adlandırdığınız snippet’ınıza ekleyin. “Yalnızca yönetim alanında çalıştır” seçeneğini seçin ve “Değişiklikleri Kaydet ve Etkinleştir” i tıklayın.

Artık Klasik Editör sizin için çok kolay tadını çıkarın 🙂

Diğer Blog Yazılarım İçin Lütfen Tıklayınız!

Ahmet Karadağ Kimdir?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı