Genel

Google, GIF platformu Tenor’u satın aldı

Google, Google’ın blogunda yayınlanan bir yazıya göre, Android, iOS ve masaüstü için bir platform olan Tenor’u satın aldı. Tenor aynı zamanda aranabilir bir GIF veri tabanı sunan “GIF Klavye”‘ye de sahip. Anlaşma koşulları açıklanmadı, ancak Tenor bağımsız olarak çalışmaya devam edecek.

Bu platform, Google görüntüleri ve Gboard gibi diğer hizmetleri için daha kolay GIF’ler getirmede yardımcı olacak. Özellikle, Tenor, Facebook’un Messenger hizmetinde, kullanıcıların GIF’leri daha kolay gönderebilmelerini sağlamak için kullandığı bir GIF platformudur. Bu kazanımın bunu değiştirip değiştirmeyeceği belli değil.

Geçtiğimiz yıl HTC’yi de bünyesine katan arama devinin kullanıcı kitlesi oldukça fazla olan Tenor’u satın alması bu sene gerçekleştirdiği ilk büyük satın alma olarak kayıtlara geçti.

Tenor, GIF aramaları için bir reklam platformu oluşturan ilk GIF arama motorudur ve reklam verenler, Bloomberg Businessweek’de sponsorlu bir GIF için 100.000 ile 500.000 $ arasında bir ücret ödüyorlar.

Google, Tenor’un ayrı bir marka olarak kalacağını ve şirketin Tenor’un daha fazla içerik ve API ortağı bulmasına yardımcı olacağını belirtti. Google’ın mühendislik direktörü Cathy Edwards blog yazısında, kullanıcıların Google hizmetlerinde daha fazla GIF görmeyi beklediklerini ve Google’ın fotoğraf bilgilerinin yanı sıra kendini ifade etmede daha fazla ifade edildiğini belirtti.

Tenor, Google’ın, duygusal tabanlı arama yoluyla dijital reklamları yönlendirmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda 2017 yılının sonlarından bu yana reklamcılık işini hızlandırıyor.Tenor Yöneticisi Jason’a göre, ilk ücretli reklam ürününü piyasaya sürmeyi planlıyor. Wall Street Journal yazarı Krebs, Tenor’un yüzde doksan duyguların merkezini aradığını söyledi. Tenor’un “Duygusal Grafiği”, insanların aradığı duygulara dayalı GIF aramalarını eşleyen benzersiz bir özelliktir.

Diğer Blog Yazılarım İçin Lütfen Tıklayınız!

Ahmet Karadağ Kimdir?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı